مشتقه کالا

مشتقه کالا​

قراردادی است که در آن خریدار و فروشنده توافق می‌کنند مقدار معینی از کالای مشخصی را باکیفیت و قیمت معلوم، در زمان و مکان مشخص معامله نمایند.
به بیان ساده، منظور از قرارداد آتی این است که در زمان حال ما اقدام به خرید کالایی می‌کنیم؛ اما تصمیم نداریم که همین الان کالا را تحویل بگیریم و درواقع می‌خواهیم چند ماه بعد کالا را تحویل گرفته و پول آن را پرداخت کنیم؛ بنابراین به قراردادی که طی آن کالایی را اکنون و باقیمت مشخصی خریداری ‌کنیم، اما تحویل و پرداخت وجه آن در آینده صورت بگیرد، قرارداد آتی می‌‌‌گویند. در این قرارداد طرفین متعهد به تحویل کالا و پرداخت وجه آن در تاریخ مشخصی در آینده هستند و برای تضمین انجام تعهد، باید خریدار و فروشنده هرکدام مبلغی را نزد شخص امینی (بورس کالا) قرار دهند. پایه ی کالا پسته زعفران پوشال زعفران نگین زیره سبز و نقره است

برای باز کردن حساب مشتقه کالا ( آتی و اختیار) به مدارک و فرم های زیر مورد نیاز است:

فرم مشخصات مشتریان بر اساس:

سایر مدارک:

به همراه:

  • دفترچه قرارداد آنلاین ( که بصورت حضوری تکمیل می شود)
  • و آزمون (حضوری)

برای تکمیل فرم معرفی اطلاعات حساب بانکی نیاز به دو حساب بانکی شخصی و در اختیار بورس ملت یا سامان می باشد که برای افتتاح حساب دراختیار بورس کالا نیاز به دریافت نامه معرفی از کارگزاری می باشد. بعد از تکمیل فرم های بالا توسط مشتری به بورس کالا ارسال می شود تا مورد تایید اولیه قرار بگیرد. سپس دو فرم درخواست کد و نمونه امضااز مشتری دریافت می شود.

نکته: مشتریانی که در کارگزاری دیگر حساب مشتقه کالا دارند ابتدا باید فرم انتقال کد را از کارگزای مبدا همراه با مهر دریافت کنند.